8 olulist asja, millele mõelda kardinaid valides

Sisukord

Iga sisekujundaja võib kinnitada, et kardinad loovad ruumi olemuse – kuid ainult siis, kui need on õigesti valitud. Mis puutub kardinatesse, siis siinkohal on küsimus nii värvis kui kangas, pikkuses ja volditavuses ning mitmetes muudes tegurites. Nii paljude otsuste korral on lihtne end ülekoormatuna tunda, seetõttu panime kokku artikli sellest, mida silmas pidada oma kodu jaoks õigete kardinate valimisel.

1.     Kardina kangas

Kangas on kardinate jaoks oluline kaalutlus. Hea kvaliteediga kanga valimine on oluline, et veenduda, et sinu kardinaid saab kasutada kaua ja nad näevad vapustavad välja ka peale mitmeid aastaid.

Kui kangad on liiga rasked, valguvad need kogu aknale, hoolimata sellest, et nad on lahus. Samas liiga kerged kangad ei püsi sageli koos. Pealegi võimaldavad mõned materjalid vaba õhuvoolu ja hoiavad tolmu eemal.

2.     Kardinate drapeering

Mõtle kanga drapeeringule. Vaata poes võimalusel suuremat kanga tükki ning proovi, kuidas see langeb. Pane see kokku nagu akordion ja vaata, kas see valgub laiali või püsib vormis.

3.     Arvesta kardinaid valides päikesevalgusega ja toa toonidega

Mõtle sellele, kui palju päikesevalgust kardinatele päeva jooksul langeb. Kui ruumi saab seda palju, hoia värve heledana ja pastelselt.

Kasuta erksaid värve kui soovid kardianid eriti esile tuua. Kuid kui toas on juba erksatoonilisi mööbliesemenid – näiteks diivan või vaip – siis kardinad võiksid jääda pigem tagasihoidlikuks.

4.     Kardinate materjal

Mõtle materjalile – kas ühele valikule või valikute kombinatsioonile. Enamikus kodudes kasutatakse päikesepaistelisel päeval heledat õhulist puuvilla tülli ja linast kooslust ning paksu, tumedat sametit nt asendada poolpimedavat või pimendavat külgkardinat, kui valgus vaibub ja külmemaks läheb.

Kardinad sobivad kõige paremini siidist, kunstsiidist, puuvillast, linasest ja sametist. Tehissiid töötab hästi päikeselistes ruumides. Kui valguse blokeerimine ja soojuse hoidmine on hädavajalik, siis võib õhukesele materjalile lisada paksu, isoleeriva vildist materjali.

5.     Kohandatud kardinad

Kohandatud kardinatel on rohkem eeliseid kui valmiskardinatel. Nende mõõtmeid saab muuta vastavalt akna suurusele, nende kohandatud paneele on saadaval mitmesuguste kujundusvõimalustega ning erinevaid materjale saab segada ja sobitada vastavalt eesmärkidele ja välimuse soovile.

6.     Valmiskardinad

Valmiskardinad on tänapäeval veebis saadaval mitmesuguste kujunduste ja materjalidega. Need on erinevates poodides tihtipeale standardsete mõõtmetega ja see teeb nad sobilikuks ka tänapäevaste kodude ja korterite jaoks.

Kindlasti on mõistlik rõhku panna kardinate materjalile. Parema kvaliteediga kardinamaterjali ostmine on pikemas perspektiivis kindlasti parem lahendus, sest need on vastupidavamad ja kauakestvamad.

7.     Kardinate pesemine

See võib tunduda vähe tähtis, kuid on oluline osta kardinad vastavalt sellele, kuidas soovid neid hooldada. Kas ainult kuivpesu variant kõlab sinu jaoks ahvatlevalt? Või kas soovid eelarvesõbralikumat masinpesu materjali valikul? Tavaliselt tuleb elu- ja magamistoa jaoks kasutatavaid kvaliteetseid kardinaid puhastada keemiliselt. Kodus pestes võid nad kiiresti rikkuda. Puuvillaseid ja muid igapäevaseks kasutamiseks mõeldud kardinaid saab kodus pesta ja uuesti kasutada. Enne ostu sooritamist küsi selle kohta kindlasti müüjalt ja pesemisel jälgi hoolega kardinate hooldusjuhendit.

8.     Kardinate maksumus

Kui sinu eelarve lubab, võib ekspertide käest kardinate tellimisel olla palju eeliseid. Sel juhul saad olla kindel, et kardinad on valmistatud kvaliteetsest materjalist ja neil on pikk eluiga. Samuti saad rääkida konsultandile, millised on täpselt sinu vajadused ning ta saab anda sulle palju kasulikke nõuandeid ja soovitusi.

Teiselt poolt, kui teed kardinad ise, võid säästa raha, kuid pead investeerima neisse palju rohkem aega ja vaeva. Tihtipeale võid avastada ka seda, et kardinamaterjal ei olegi nii soodne, kui esialgu arvasid, ning lõppkokkuvõttes ei tulegi suurt erinevust.

Ära unusta enne lõpliku otsuse tegemist kaaluda kõiki ülaltoodud punkte. Ja kui vajad abi oma kodu kujundamisel, räägi kindlasti Valguskate OÜ ekspertidega.